A kormány szeptembertől kiveszi a felsőfokú szakképzéseket az OKJ rendszeréből és a felsőoktatásba olvasztja majd be. Tehát most szeptembertől indultak el az utolsó felsőfokú szakképesítések, melyeken közel 3500 hallgató tanulhat ingyen. E változtatás miatt több tanácsadó szerint is inkább a gyakorlatorientált, rövid ciklusú OKJ-s tanfolyamokba lesz érdemes pénzt és időt fektetni.
A kormány is ezt a tendenciát célozza meg, hiszen a rövidciklusú felsőoktatási szakképzésbe belépők arányának növelésével tud az ország hozzájárulni ahhoz az EU stratégiához, mely célul tűzte a felsőfokú vagy annak megfelelő végzettséggel rendelkezők arányának növelését. Ennek érdekében a kormány idén kiveszi az Országos Képzési Jegyzékből, és felsőoktatási programmá alakítaná át a felvételizők között nagy népszerűségnek örvendő felsőfokú szakképzést.
A legnépszerűbb felsőfokú szakképzés 2012-ben az idegenforgalmi szakmenedzseri OKJ volt. A tendencia azt, hogy inkább a reál képzéseket célozzák meg a diákok, de a művészeti felsőfokú szakképesítések is egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek. Az OKJ tanfolyamok továbbra is hiánypótlónak bizonyulnak, hiszen a rövidciklusú, gyakorlatorientált képzések előnye, hogy az elméleti tudás mellett azonnal használható készségekkel vértezik fel a hallgatókat.
Nagyon fontos az előrelátás, hogy olyasmit tanuljunk a munkakeresés alatt, ami érdekel minket, a jövőben foglalkoznánk vele, vagy esetleg struktúrába helyezi az eddigi tudásunkat. A rövidciklusú képzésekbe tehát mindenképp érdemes befektetni, a későbbi karrier alakulásának szempontjából.