Az már bizonyos, hogy a gyermeknevelés nagyon sokat változott az elmúlt években is és ma már a legtöbb kultúrában kiemelten fontos és közhasznú tevékenységnek tartják, ami sokszorosan megéri a bekeftetést. A gyermek- és ifjúságfelügyelőnek ebben a folyamatban kiemelt szerep jut, hiszen ő képes integrálni a közösségekben a szociális vagy kulturális értelemben periférfiára szorult csoportok, közösségek gyermekeit is.
A gyermek és ifjúsági felügyelő munkája széles körű tevékenységeket takar, vagyis az OKJ tanfolyam elvégzésével egy izgalmas munkakört tölthet be, amely meghálálja a befektetett energiát. A gyermek és ifjúsági felügyelő dolgozhat bentlakásos és naponta bejárós oktatási-nevelési intézményben, foglalkozhat társadalmilag és szociálisan hátrányos gyermekekkel, így árvákkal, pszichés gondokkal küzdő tanulókkal, ami különösen felértékeli az OKJ-s felügyelő szerepét a nevelés folyamatában. Az OKJ tanfolyam elvégzése után összhangban dolgozhatunk a pedagógusokkal, de ugyanakkor sokkal több lehetőségünk is lehet, hiszen a gyermek nem az iskola vagy óvoda zárt rendszeréhez kénytelen alkalmazkodni, sokkal életszerűbb helyzetekben alakíthatunk a személyiségén és a fejlesztése is természetesebb folyamatokban ölt testet, így az OKJ-s gyermek és ifjúsági felügyelő sokkal közelebbi érzelmi kapcsolatot alakíthat ki a rábízott gyermekekkel.
A gyermek és ifjúságvédelmi felügyelő alapvetően gyermekellátási alapfeladatokat lát el, amelybe beletartozik a gyermek szinte egész napja és valamennyi tevékenysége. Így ezzel az OKJ-s papírral szervezzük és ellenőrzzük a gyermekek napi tevékenységét, segítjük a pedagógusok munkáját és háztartási feladatokat látunk el.